16 Ocak 2009 Cuma

Farklı bir bakış açısıKörfez savasına ait yazılar okuyorum son günlerde . Bir olayı paylasmak istedım sizlerle .

Madalyonun gorunmeyen yuzunu birlikte görebilmek adına.

Saddam 1400 kucuk cocugun bulundugu bi sıgınma evının altına istihbaratla ilgili birimleri( iletişimın tum mekanızması )yerlestırıyor Korfez savası esnasında.. Şimdi ne var bunda ? diyceksınız..

Olay soyle gelişiyor..

ABD frekansları buluyor.. Ve yukardan peşpeşe bombardmana tutuyor o bölgeyı.. Ve o 1400 masum cocuk öluyor .ABD zaten hepimzın bildigi korkunc bi insalık dışı eyleme imza atıyor orda.. E pekı Irak ? hemen bi bulten yayınlıyor olayın ardından

- ABD korunmasız masum 1400 çocugun bulundugu sıgınma evini bombaladı!

Burda suçlu kim?

Birıncı kocaman suclu ABD pekı ama

o frekansı bulunca o yerın bombalanacagını bıle bıle sırf ABD cocukları bombaladı demek adına onca cocugu yem yapan Saddam ve Irak hic mi sucsuz sızce?


Ve gunumuze gelelım

Her sanıye her an salkım bomba şu bomba bu bomba her ne ıse bombalanıyor GAZZE ve haberlerı gelıyor tek tek

surda su cocuklar paramparca oldu.. Burda bılmem kac tane cocuk kadın öldu

Bısey sormak ıstıyorum

Bu cocukları GAZZE dısına cıkarmak

En azından daha korunmalı bı bolgeye tasımak

cok mu zor? olanaksız mı ? nerdesınız ınsanlıktan bahsedenler sızlere soruyorum.. Burda da en buyuk suclu İSRAIL dunya bılıyor.. ABD destek verıyor Pekı ama O cocukları guvenlı alana tasımayanların hıc mı gunahı yok

Bır de bı mınık detay daha

Hanı musluman ulkelerın bırlıgı dıye bazıları yerı gogu ınletıyor ya

GAzze yı bombalayn uslerden en onemlısının Mısır da oldugunu kacınız bılıyor ?????Bırılerı canlara kıyıyor oburlerı hıcbısey yapmıyor......
Yanı kısacası ıyı degılım ben ıyı hıssetmıyorum bu konuda.

14 yorum:

GünCeraN dedi ki...

"masum değiliz, hiçbirimiz..."

Hep elimizden birşey gelmemesinden dolayı mahçup hissediyoruz. En azından sesimizi çıkarıp birilerinin birşey yapmasını istiyoruz. Fakat, en başta o çocukların birinci elden "koruyucuları" bunu yapıyor ve biz istesek de -sözgelimi- El Fetih bunu istemeyince çare arayanlar bile eli boş dönüyor.

Oradaki çocukların en akıllısı da "milyonlarca, milyarlarca Müslüman nerede?" diye her an ölümle yaşamak zorunda.

Bir çağ yangını bu,
Bütün dünya günahkar!

öykü dedi ki...

Günceran
Hadı bırılerı dusman bombalıyor dıyelım..
Ama gercekten neden kendı ulkesı ya da buna feryat eden protesto edenler o cocukları masumları baska bolgeye tasımıyor neden sureklı ölum haberlerı alıyoruz.. Yem gıbı bırakılmıslar oraya:( ıcım uzuluyor .. kotu hısedıyorum.

ıvır zıvır dedi ki...

çocukların taşınması ne değiştirecek ki... israilde bunu istiyo insanların ordan kaçmasını yani... bugün..çocuk kadın yaşlılar... sonrada zaten geri kalanlar...
peki bu daha mı iyi diyosanız ..değil tabi de...
bilmiyorum :(...
zaten çocuklar ..kadınlar...hatta afedersin kutuplarda ki ayılar bile dünyanın en kötü anında yaşıyorlar..
..
işte bu kötüye alıştığımız günler... ne acı ne ayıp insanlık için

öykü dedi ki...

Savaslar ıkı ulke arasındaysa .. Illa cocukların sıvıllerın masum ınsanların olmesı gerekmıyor.. Ben anlıyorum topraklarını terketmesınler dedıgını ama dusunursen o kadar bosuna öluyor kı o cocuklar ıkı tarafta aslında halkı masumları dusunmuyor .. Bence bı an once savas ya dursun.. Ya da masumları baska yere tasısınlar ben artık bu sahnelerı gercekten gormek ıstemıyorum.

ıvır zıvır dedi ki...

anlıyorum ..:S ama meydan savaşları tarihde kaldı.. birinci dünya savaşında 9 milyon..ikincisinde ise 40-50 (kesin rakam yok) milyon insan öldü ve çoğu elbette sivildi... savaş meydanları devletlerin sınırı ile ölçülüoyr artık....
ama tabiki
hiç bi ölüm...daha doğrusu cinayet meşru değildir ve durdurulması gerekir... ne yazık ki daha cılız develetler arasında olmuş olan bi savaş olsydı ; bu drama mutlak müdahale edilirdi (daha büyük devletlerce) ancak bu haltı! yiyen dev güçler?! olunca herşey onların insiyatifine kalıyor herşey ..:(
yakında insafa gelmeleri dileğiyle...

öykü dedi ki...

Evet bıtsın artk son bulsun bu vahset .. Ve dılerım dunyanın gördugu son savas goruntulerı olsun bunlar..Hayal belkı ama barış hakim olsun artık dılıyorum.

Biraz dedi ki...

oyku biliyor musun bu arada gazze nin iki sinir kapisi var biri israile digeri de misira

mesela sinirlari kapatti israil ve ilac alamiyor, hic bir sey alamiyor halk...ama diger sinir kapisi da kapali...bu da baska bir onemli detay ve hem de dusundurucu...

GünCeraN dedi ki...

Bir de şu var elbette... Savaş olarak bakınca, iki ülkenin ya da iki toplumun birbiri üzerindeki emelleri olarak bakıyoruz ve iki tarafı da suçluyoruz. B

elki İsrail'in bahane ettiği gibi "duygusal davranıyorum" diyelim - ki kesinlikle Tayyip gibi yapmacık değilim -, Filistin'e uygulanan İsrail zulmü 1. Dünya Savaşı'ndan beri devam ediyor ve artık iyice haddini aştı.

O yüzden bu bir savaştan çok işgal. Şu an Filistin'e bir "Kuva-yı Milliye" evresinden geçiyor diyebiliriz.

Bizim Kurtuluş Savaşı'mızda da Orta Asya'daki Türk kardeşlerimizin Rusya kanalıyla gönderdiği yardımlardan başka yardım alamamıştık. Şu an da Filistin, emperyalizmin pençesinde. Ve tıpkı bizim Kurtuluş Savaşı çocuklarımız gibi onlar da böyle bir zulmün içinde yaşıyorlar.

Demek istediğim, "biz yaşadık, onlar da yaşasın" değildir. Çocukların bu vahşete maruz kalmasına en çok üzülenlerdenim. BM'nin Savaş/Çocuk Hakları İsrail'e işlemiyor maalesef.

öykü dedi ki...

Evet BİRAZ, oldukca düsündurucu..Bugune kadar bazı kısılerın dostluk bırlık dıye adlandırdıgı seyın nasıl bos kof bısey oldugunu bence cok guzel anlatıyor Mısır a acılan sınır kapısı..

GünCeraN dedi ki...

@biraz

Haklısınız. Fakat bunu İsrail de biliyor ki geçenlerde Mısır sınırına bomba yağdırdı. Anlamı : "yardım etmeyi aklından bile geçirme, yoksa yardıma yataklıktan sana da savaş açarım!"

öykü dedi ki...

Birlesmıs mılletlere Bezdırılmıs mılletler dıyorlar yenı adıyla..
Hıc bır aktivite gösteremıyor.

mina dedi ki...

Gazzede hergün onlarca çocuk ölüyor.
onlarca çocuk yetim, öksüz kalıyor.
bu çocukların hem beden sağlığı hem ruh sağlığı tehlikede.
hiç mi vicdanı sızlamıyor israilin..
bunların hesabını vermeyeceğini mi sanıyor yoksa.
Biz rahat koltuğumuzun önünden olayları takip ediyoruz.
ama boşuna işte sıcacık yuvamızda filistinlerin neler çektiğini ne kadar anlayabiliriz ki..

öykü dedi ki...

Mina ben olayın farklı bı boyutuna degındım.. Ama amac aslında aynı.. Sıvıl ve masum halkın can guvenlıgı..

Adsız dedi ki...

It seems different countries, different cultures, we really can decide things in the same understanding of the difference!
nike shoes