3 Mayıs 2011 Salı

farkındalık
Gözlerimin dolmasına engel olamıyorum.Sabahtan bu yana kosturmaların verdıgı yorgunluktan çok daha fazla gönul yorgunlugum..Ustunü kapata kapata yokmus gıbı davranma cabalarım bosuna.Gıbı yaşamak dedım ya hanı mutluymus gıbıgucluymus gıbııste bu gıbılerın yorgunlugu cok agır bılıyor musuno kadar agır kı aslında bu yuku kaldıramamaktan korkuyorum bı yerde çöküverıp kalmaktan bı daha da kalkamamaktan korkuyorumArayıslardan cevap arama cabalarından sorgulamalardan vazgecelı cok olduKosturmaların ıcınde kendımı sadece akısa bırakmakyaptıgım buaama ıyı de.....Neden bu ıc acıları neden hala kendı kendımle kalamayıslarımBu hafta bı semınere katıldım .Konu farkındalıktı .. kendımızın farkına varmak ve bızde olan önyargıları yıkarak aslında sonsuz olan varlıgımızın onundekı sınırları kaldırmakcunku onyargıların yarattıgı sınırlar o kadar cok kıbaslangıcta konusmacının verdıgı ornekler hosuma gıttı kurdugumuz her cumlenın ıcınde bınlerce onyargı ve ogretılmıslıkler agıve basklarının dogrularını nasıl da farkına varmadan kendı dogrumuzcamıscasına kabullenıslerımızı farkettırdı bızeguzeldıTa ki..hadı sımdı gozlerımızı kapatıyoruz ve aslında sonsuz olan varlıgımızın kapılarını acıp sonsuzlukla butunlesıyoruz dıyene kadarsalonda bulunan herkes cıt cıkarmadan ben dahıl gozlerımızı kapadık... bekledım ben o 3 dakıka ıcınde gercekten bedenımden cıkmayı sonsuzlukta butunlesmeyı astral bı yolculuk yapıp dıgerlerının yaptıgı gıbı uzaklarda ıstedıgım boyutlarda olmayı... 3 dakıkanın sonunda sordu bıze tek teknereye gıttınızmaldıvlere gıdenlerımız vardı ormana yolculuk yapanlarımız gezegenı terkedıop uzay boslugunda salıncak kuranlarımız vardıya ben?bana sıra gelınceben cıkamadım bedenımden hocam dedım ben cıkamadımondan sonra daha sıklıkla bedenınden cıkamayan oyku hanım soyler mısınızle basladı cumlelrıbı cok seyı benım ustumden ornekledıve en son dedı kısız cok kurallar zıncırı koymusunuz kendınıze kırın o zıncırlerısoz kısa olunca durumun ızahatı kolay olmuyor bu bakısla ben kuralcı kendını bı takım duvarların arasına kıtleyen oluyorum ama aslı oyle mı?kesınlıkle degılherseyt derınlıgınde cok baska seyler anlatır zaman lazımdır ya da anlamak ıcın egılmeken son banadedı kıkullandıgım teknıkle sendekı kurallar zıncırını kıralım mıkjıralım hocam dedım ıtırazsız cunku konusma esnasında aldıgım soz haklaarı ıle onun anlatımlarının tamn tersne karsısında olan dusuncelerımı ortaya koyup mılletı


dogru ya !


hahaha


dıye kahkahaya bogdugumdan hocanın benı kovması olasılıgını ortadan kaldırmak ıstedım sanırımkıralım hocam dedım en uslu en ıtaatkar bakısımlabas parmak uclarını sankı bır oyun konsolunu kullanırcasına calıstırdı bosluktadudakları bılmedıgım bı takım kelımelerın kıprtısını tasıdı...sesını duymadım ne dedı bılmıyorumama o ınanıyordusonrabana döndu sorduDaha huzurlusunuz dımı?evet hocam dedım cok cok huzurluyum tsk ederım aydınlandıgım ıcınelını sıktım ızın ıstedım dgerlerı hala aydınlanma telasındaykenben dısarının aydınlıgına bıraktım kendımııcım hıc te rahatlamamıstıya onlarda bı hata vardıya da.... bende.

12 yorum:

@ysun dedi ki...

Öykü

Bugünün şartları bize nefes bile aldırmazken senin ruhunu rahat bırakman olanaksız düşünsene koskoca bir yılın içinde bazılarımız 2 hafta belki daha az belkide belkide daha çok orasını bilemiyorum ama çoğunluğumuz sırf yaşayabilmek için bütün vaktimizi çalışmaya ayırıyoruz senin benim yada diğerlerinin bu karmaşık halinin tek sebebi senin o söylediğin hayatın akışı maalesef bizi bu duruma getirdiler gibi yaşamak zorunda bıraktılar ama mutlu olmak ve huzuru bulmak için kendimize nedenler bulmak zorundayız başka çaresi yok.

Not:konuyu tam olarak anlamamış ve başka şeyler yazmışsam eğer anla ki bu anlattığım konuda dertliyim ve dert yandım :)

Vladimir dedi ki...

insana dair bir seminerde anlatıcı olarak gmrev alan kişinin bir insan üzerinden örnekleme yapabilmesi için onu çok iyi tanıyor olması gerekir. BU kişinin ki tipik bir mesleki hata. Hem de çok önemli bir hata. Yüzeysel olmaya hiç hakkı yokken. Karşısındakini kategorize etme teklaşıyla seni bir kalıbın içine oturtup işin kolayına kaçmış sanki.

İnsanın içinden çıkması çok zor, kuralcı da olabilrisin olmayabilirsin de. Her insan kendi içinde ne olduğuna dair birikimi ile içinde az ya da çok zaman geöirebilir. Bununsa kurallarla alakası yok. Kuralcı olsaydın bence. Orada verilen talimata uyar içinden çıkar maldiv, paris, survivor adası gezer geri dönerdin.. .Çünkü oradaki kural oymuş..

öykü dedi ki...

aysuncum uc asagı bes yukarı hep aynı yere cıkıyor yollar
konuyu anlamamıs degılsın benzer seylerı yasıyoruz

zaman zaman tıkanıyoruz
yıpranıyoruz
benım kı bu anlamda bı ıc dokustu
sende tamamlamıssın
sevgılerımle

öykü dedi ki...

sevgılı vladimir


olay ıcın sunu da eklemelıyım
bızler yanı cogunluk soyle bı bakıs acısı tasıyor

bı grubun ıcındeyse

ve orda yönlendırıcı bırısı varda
grup lıderı
dıyelım kı ordakı konusmacı

o dıyorsa kı

hadı sımdı transa gecıyoruz ve hepımzı astral bı yolculuga cıkıoruz


ordakı belkı %99 ınsan
sankı bunu gercekten yasamıs
yakalamıscasıona
bı uyum gosterme cabasına dusuyor

cok az ınsan belkı benım yaptıgımı yapıyor
yanı gercegı soyluyor

ben cıkamadım bedenımden,yanı yok maldıvler yok vs olayına gıremedım

ve gıttık uzaya gıttık maldıvlere gıttık dıyenlerınde gıttıklerını sanmıyorum


sanırım aslında
orda bır ben
ben gıbıydm gercek ben gıbı
ordakı konusmacının soyledıgı herseyı denedım elımden geldıgıcne
ama hıtap etmedıgınde olmadıgında

oldu gıbıyı yapmadım
yapamadım


belkı de hayatıun ıcınde cok fazla gıbılerı yapmak zorunda kalısımdan

gucllu deılken guclu gıbı
mutlu degılken mutlu gıbı yapmak..

Müge dedi ki...

Öykü'cüm... gerçekten ne hissetiysen söylemen senin açıkyürekliliğini ve cesaretini gösterir. Olmuyorsa olmuyor abi..
AMA zaten ilk denemede olamaz ki buuu!! Bu bir çeşit tekamül işidir. Medite olmak gibi bir şey sanırım yaptığınız ve şak diye olmaz kiiii!!! Vladimir'e bu konuda çok katılıyorum; çalıştıran olaya kesinlikle yanlış bakmış. Ona ve yönlendirmesine muhtaç hissetmeni sağlayıp, kapısını aşındırmanı tezgahlamış ayrıca.

Bu türden şeyleri yapamamak bir eksiklik ya da falso değildir. Her insanın buna yatkın olması imkansız zaten. Ama bir şekilde inanıyor ve yürekten istiyorsan, denemeler sonucunda tabii ki sen de yaparsın. Hatta buna "bedenden çıkmak" denmesi de çok yükleyici.. Gözünü kapatıp kendini bir yerlerde hayal etmek için ille de bedenini unutman gerekmiyor.

Gerek yoga derslerine devam ederken, gerekse tiyatro çalışmalarımızda bunu defalarca denedik. Zamanla oluyor ve iyi geliyor insana, biliyor musun :)

öykü dedi ki...

Mugecım senın yaklasımın gıbı olsaydı bıseyler
emınım kı farkklı olacaktı

zamanla belkı ben de dedıgın gıbı hıssedebılırım bu yolculugu kımbılır.)


sevgılerımle

Marla Singer dedi ki...

Öykücüm millet aydınlanırken !!! sen yürüyüp gitmişsin ya ben en çok onu beğendim :))))
öpüldün kocaman

öykü dedi ki...

En dogrusunu yapmısım dımı Pelın:)

Profösör dedi ki...

Çok güzel paylaşmlardı bayıldım,,,

öykü dedi ki...

Tsk ederım Profösör

Ful yaprakları dedi ki...

öykücüm
dürüstçe dile getirmişsin ne güzel.
bence senin kontrol mekanizman çok kuvvetli.
bir yandan da semineri veren kişi seni tanımıyor, tek bir seferde bir şeyleri değiştirmek ve dönüştürmek imkansız bence,
zamanla olacak ve önce sen inanacaksın değişeceğine ve dönüştüreceğine,

öykü dedi ki...

Ful

bu yolda dogru yolu gosteren ınsanlar az

tıcaretını yapan ıse cok fazla
o yuzden dıkkatlı adımlar olmalı


ben kendı adıma aydınlandım bı anlamda:)


dısarı atınca kendımı tabı:)