22 Aralık 2008 Pazartesi

KUBİLAY


Kubilay ın sehit dusmesının ustnden 78 yıl gecmıs...

KUBİLAY OLAYI...
Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı...
23 Aralık 1930
"Kubilay Olayı", Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir. Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay "devrim şehidi" olarak simgeleşti. Menemen’de 23 Aralık 1930’da patlak veren Cumhuriyet karşıtı olayda yedek subaylığını yapmakta olan öğretmen Kubilay şeriat isteyenler tarafından öldürüldü.
Derviş Mehmet isminde bir yobaz ve altı silahlı arkadaşı 23 Aralık 1930 günü Menemen'e gelmişler ve camiye girerek üzerinde dini ibareler yazılı bir bayrakla, camide bulunanları ve merakla cami önüne toplananları, kendileriyle birlik olmaya davet etmişlerdir. Derviş Mehmet halka hitap ederek; "Ey Müslümanlar, ne duruyorsunuz; Halife Abdülmecit hududa geldi, Sancak-ı Şerif çıktı, gelin altında toplanalım, şeriat isteyelim" diye bağırmıştır.
Gösteriler ve tekbirlerle dini ibareler bulunan bayrağı Hükümet Konağı önündeki meydana dikmişlerdir. Toplanan halkı dağıtıp bu yobazları yakalamaya, mesleği öğretmenlik olan Yedek Asteğmen Kubilay Bey'in askeri müfrezesi görevlendirilmiştir. Kubilay Bey, şakilere nasihatta bulunarak; yaptıklarının hatalı, sakıncalı ve kötü bir şey olduğunu belirterek vazgeçmelerini ve dağılmalarını söylemiştir. Şakiler buna mavzer kurşunu ile cevap vermişlerdir. Kubilay Bey kendisini korumak için tabancasını çekmiş ise de, bir kurşunla yaralanarak yere düşmüş ve gözleri dönmüş canilerden biri, yaralı Kubilay Bey'in üstüne atılarak boğazından kesip başını gövdesinden ayırmıştır. Bu arada iki mahalle bekçisini de şehit etmişlerdir.
Olay yerine yetişen askeri birlik ve jandarmalar şakilerin teslim olmalarını istemiştir. Bu isteği reddeden yobazlar ateşle karşılık vermişlerdir. Çatışma sonucu Derviş Mehmet ve iki arkadaşı vurularak, ikisi de yaralı ele geçirilmiştir. Diğer ikisi de iki gün sonra yakalanmıştır. Araştırma sonucu; olayın bölgesel bir nitelik taşımadığı, organize bir şebekenin düzenlediği, Cumhuriyet'i yıkmak amacını güden irticai ve siyasi bir hareket olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine Hükümet, Menemen ilçesi ile Manisa ve Balıkesir illerinde bir ay süre ile sıkıyönetim ilan etmiştir. Yakalananlar muhakemeleri sonunda ağır cezalara çarptırılmışlardır

Bu olayı ılk bıze ilkokul ogretmenımız anlatmıstı ılk ondan duymustm.. O gece uyuyamamıstım.Genc bı ınsanın cumhurıyetı savunmak adına verdıgı mucadele esnasında bası kesılerek öldurulusu.. benı derınden etkılemıs bu genc ınsana o zamandan bu yana cok buyuk bı saygı duymusumdur..

Bugun burda tekrar anmak ıstedım saygıyla sevgıyle.. Rahmet olsun bu degerlı ınsanımıza...

3 yorum:

öykü dedi ki...

Altug , ne mutlu bana .
Ben hep az olmadıgımıza çok oldugumuza ınanıyordum.. Bak burda bıle aynı degerlerı benımseyen , aynı duyguları hısseden ,saygı duyan ınsanlar olarak bulusabılıyoruz.. Evet ne mutlu bıze :)

YİĞİT ERTEM dedi ki...

Bende bu hikayeyi duyunca çok duygulanmıştım. Annem de öğretmen olunca konunun üzerinde epey bir araştırma yapmıştım.

Teşekkürler Öykü unutmadığın ve unutturmadığın için..

öykü dedi ki...

Çok onemlı bı Cumhurıyet sehıdımız o
Benım ıcın cok ozel bı anlam
paylastıgın ıcın cok tskler Yıgıt..